•  
  •  
  •  
  •  
  •  



Aktualności

« powrót
17 maja 2015 » XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego na Jasną Górę

POSŁANIE UCZESTNIKÓW 22 PIELGRZYMKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO NA JASNĄ GÓRĘ 17 maja 2015 r.



Śpiewając w roku św. Jana Pawła II w Częstochowie na Jasnej Górze dziękczynne TE DEUM LAUDAMUS za 25 lat odrodzonego samorządu terytorialnego po okresie zniewolenia Kraju i za pierwsze wolne wybory samorządowe - apelujemy o podjęcie tego jubileuszowego dziękczynienia w gminach\miastach, starostwach, sejmikach województw. Przysłuży się ono budowaniu wspólnoty lokalnej, ściślejszych więzi społecznych i kształtowaniu lokalnych wspólnot obywatelskich w duchu i z uwzględnieniem podstawowych zasad katolickiej nauki społecznej: zasady pomocniczości, solidarności, współuczestnictwa. 

Samorząd terytorialny jest jedną z pierwszych szkół dobra wspólnego; szkołą prowadzącą do upodmiotowienia społeczności lokalnych, a u podstaw jej funkcjonowania jest nauczanie św. Jana Pawła II.

To nauczanie niechaj stanie się przedmiotem bogatej refleksji podejmowanej w formie konferencji, organizowanych przez wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów, marszałków. Wysiłek ten stanie się szczególnym hołdem wdzięczności dla św. Jana Pawła II za Jego wielką miłość do naszego Narodu i do każdego z nas; za Jego wielkie wołanie, abyśmy nigdy „nie utracili tej wolności, która jest dana i zadana”.

Szczególnym obszarem tej refleksji samorządu terytorialnego niechaj stanie się obszar relacji pomiędzy rodziną oparta na trwałym małżeństwie mężczyzny i kobiety a demokracją i kształtowaniem takiego społeczeństwa obywatelskiego, którego fundamentem są prawa rodziny zapisane w Karcie Praw Rodziny.

Obchody 25-lecia jubileuszu odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego – to także sposobność do pogłębienia kultu św. Kingi – patronki polskiego samorządu. Ufamy, że jej błogosławiona opieka i ufna modlitwa zanoszona za jej wstawiennictwem uproszą wójtom, burmistrzom, prezydentom miast, starostom, marszałkom, radnym i pracownikom samorządowym łaskę takiego budowania więzi, które ukształtują wspólnoty lokalne pomne swej historii i bogate zaangażowaniem obywatelskim w kształtowanie losów Polski. Losów związanych najpierw ze Ślubami króla Jana Kazimierza, a następnie z Jasnogórskimi Ślubami Narodu, które są najpewniejszą drogą do wolności i tę wolność ubezpieczającą.

Życzmy, aby każdy samorząd terytorialny miał radość z umacniania polskiej wolności, która tak głęboko zakorzeniona jest na Jasnej Górze.


Częstochowa - Jasna Góra, 17 maja 2015 r.




Galeria